ورود مسکن به بازار بورس باعث افزایش قیمت مسکن می شود

ورود مسکن به بازار بورس باعث افزایش قیمت مسکن می شود

 از بورس مسکن چه خبر؟

کارشناس اقتصاد مسکن: یک اشتباه در بازار مسکن، عرضه و تقاضا را از تعادل خارج می کند

مهدی روانشادنیا کارشناس اقتصاد مسکن نیز در این باره گفت: با توجه به اینکه عرضه و تقاضا در بخش مسکن همخوانی ندارد، یک اشتباه در بازار مسکن، عرضه و تقاضا را از تعادل خارج می کند. تنها نقطه مشترک همه کارشناسان تامین سرمایه تولید مسکن است.

وی افزود: روش پیش فروش یکی از ابزارهای کمکی تامین مالی در بخش مسکن بود که سوءاستفاده هایی در این بخش صورت گرفت و قانون پیش فروش ساخت نیز مانعی برای بخش خصوصی بود بنابراین فروش متری مسکن مطرح شد.

وی گفت: در قانون سال 87 نیز برای ساماندهی تولید در بخش مسکن ابزارهای تامین مالی شکل گرفت که از صندوق های زمین بورس هم بعنوان آخرین طرح برون رفت از مشکل تامین مالی استقبالی صورت نگرفت. همچنین صندوق های مالی مسکن در بورس در ساخت و ساز مسکن نیز کمک شایانی در فروش مسکن نداشت که اخیرا بورس مسکن راه اندازی شده است.

روانشادنیا افزود: در فروش متری مسکن روش های قیمت گذاری متفاوت است بنابراین مهمترین مسئله قیمت گذاری است که باید به روشی درست در بورس وارد شود تا شاخص های همگن داشته باشد.

او افزود: شرایط معاملات در بازار سرمایه و مسکن باید به گونه ای باشد که از تشکیل حباب در بازار مسکن جلوگیری کند چراکه ممکن است بازار را از تعادل خارج کند بنابراین باید از فعالیت های سوداگرانه که منجر به تشکیل حباب در بازار مسکن می شود جلوگیری شود.

این مطلب را از دست ندهید  آیا نگرانی اجاره نشینان در دوران کرونا برطرف شد؟

 

بیشتر بخوانید: تبعات عرضه مسکن در بورس چیست؟

کارشناس بازار سرمایه: مسئله اصلی برای مردم غیرشفاف بودن بازار مسکن است

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه نیز با حمایت از ایجاد صندوق زمین و مسکن در بورس گفت: علاوه بر مسئله تامین منابع مالی، شفاف نبودنِ قیمت مسکن در بازار سنتی بر مشکلات مسکن افزوده است.

همایون دارابی گفت: مسئله اصلی برای مردم غیرشفاف بودن بازار مسکن است و قیمت ها ممکن است واقعی نباشد و نمی توان به قیمت عادلانه در این بخش دست یافت.

بنابراین با توجه به کمبود سرمایه و شفاف نبودن بازار مسکن، بازار بورس مسکن کلید خورده و با توجه به پنج هزار میلیارد تومانی که در این بخش اندیشیده شده است کمک بزرگی در بخش مسکن خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اولویت اول در بورس تامین مالی و روش های تامین مالی در بخش مسکن است. با توجه به مشکلات در بخش مسکن و تجربه خوب در بخش فروش اوراق مسکن ساختارهای سنتی کنار می رود و دست دلالان و سوداگران بازار مسکن کوتاه خواهد شد.

دارابی درباره زیرساخت ها در این بخش گفت: با ورود مسکن به بورس تحریک عرضه ایجاد خواهد شد و با تامین مالی عرضه مسکن افزایش خواهد یافت بنابراین با ورود به بازار سرمایه مسکن شفافیت افزایش خواهد یافت.

در مکانیزم بازار سرمایه از طریق ابزارهای کنترلی از خرید و فروش های متعدد جلوگیری خواهد شد و دولت می تواند برای جلوگیری از معاملات غیرواقعی شفافیت ایجاد کند و از فساد در این بخش جلوگیری شود.

این مطلب را از دست ندهید  تیرآهن هاش چیست؟

او در ادامه گفت: در چندماه آینده بورس مسکن وارد پذیره نویسی خواهد شد و بستر خوبی برای خرید و فروش مسکن ایجاد خواهد شد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.