سبک معماری مدرن چیست؟

سبک معماری مدرن چیست؟

سبک معماری مدرن چیست؟

تعریف معماری مدرن کمی سخت است. برای اکثر افراد، خصوصاً طرفداران معماری مدرن این نوع معماری به راحتی با مشاهده ساختمان های مدرن قابل درک است اما برای افرادی که با اصول معماری مدرن آشنا نیستند درک آن دشوار خواهد بود.

به گزارش اخبار ساختمان، در دنیا سبک های بسیار زیادی در زمینه معماری وجود دارد که هر کدام با توجه به پارامترهای بسیاری چون نیازهای تاریخی، هنری، فنی و … عرضه شده است.

در این مطلب قصد داریم تا این سبک را در مقوله معماری توضیح دهیم. بهتر است قبل از مطالعه این مقاله در رابطه با علم معماری اطلاعاتی را کسب کنید تا بتوانید معماری مدرن را بهتر درک کنید.

مدرنیته چیست؟

بهتر است قبل از هرگونه بحث در رابطه با مدرنیته و تاثیر آن برروی معماری، با مفهوم آن کمی آشنا شویم.

مدرنیته به معنی دوران جدید می باشد و شامل تفکراتی است که از اواخر قرن پانزده میلادی با شروع رنسانس در غرب آغاز گشته و تا قرن بیستم ادامه داشته است. البته برخی از اندیشمندان بر این باورند که هنوز دوران مدرن به پایان نرسیده و می توان رد پای آن را حس کرد.

به طور کلی مدرنیته در مفاهیم فرهنگی و عقلانی خاصی خلاصه می شود که شامل فرد نگری، نگاه به عقل به عنوان ابزار اصلی زندگی یا همان عقل ابزاری، احترام بر آزادی های فردی، نقد سنت و … است.

در کل مدرنیته را می توان انقلابی عظیم در تفکر و روش زندگی غرب دانست که تاثیرات بسیار زیادی را نیز برروی هنر، علم و همچنین علم معماری گذاشته است.

این مطلب را از دست ندهید  سقف های طاق ضربی چگونه اجرا می شوند؟

تاریخچه سبک معماری مدرن

سبک معماری مدرن به طور جدی در نمایشگاهی تحت عنوان سکونتگاه در سال 1927 معرفی شد. این نمایشگاه که در آلمان قرار داشت، باعث شد تا معماران به این سبک ساده و زیبا روی آورده و دست از معماری با سبک های سنتی و تجملاتی خود برکشند.

البته تا قبل از سال 1927 نیز رد پاهایی از معماری مدرن را می توان مشاهده نمود. به طور مثال در سال 1919 بود که والتر گروپیوس مدرسه باهاوس را تاسیس کرد و در ابتدا مفاهیم مدرن را در غالب معماری تدریس می کرد.

تعریف اصول طراحی بر اساس منطق و دوری از مفاهیم زیبایی شناسی سنتی، از تعالیم والتر بود. همچنین در معماری مدرن خبری از تجملات و تزئینات بیش از حد نبود و هدف، اجرای طرحی بود که بیشتر کاربردی باشد تا تجملاتی.

معماری مدرن چیست؟

حال که با مفهوم مدرنیته و همچنین تاریخچه معماری مدرن آشنا شدیم به سراغ معنی و مفهوم این سبک از معماری می رویم.

در معماری مدرن همانطور که در بالاهم ذکر شد خبری از تجملات و تزئینات بیش از حد نیست و سادگی از مهمترین اصول موجود در آن است. معماری مدرن تاکید بر فرم دارد و نوع مصالح ساخت، نوع سازه، اندازه و … بر بحث زیبایی بنا ارجعیت دارد.

البته بحث بالا به این معنی نیست که در معماری مدرن خبری از زیبایی نیست بلکه معمار در این سبک با چالشی همراه است که بتواند در کنار بهره گیری از منطق در طراحی، که یکی از اصول مهم در معماری مدرن است، بتواند زیبایی را نیز به سازه مورد نظر هدیه دهد.

این مطلب را از دست ندهید  سبک سازی ساختمان چیست؟

یکی دیگر از اصول مهم در معماری مدرن، استفاده درست و بهینه از فضاست زمانی که منطق در طراحی، در اولویت قرار گرفته است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.